Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. « Wróc do  Poradnik
  2. Świece żarowe – podstawowe informacje
Dominika Pyć, 17.12.2019 14:11:04

Świece żarowe – podstawowe informacje

 

Świece żarowe stosowane są w pojazdach z silnikami wysokoprężnymi. Mają one na celu podgrzanie powietrza w kolektorze ssącym, co umożliwia łatwiejszy rozruch silnika w niskich temperaturach. Ich działanie oparte jest na zasadzie grzałki elektrycznej, przepływający przez nie prąd powoduje szybkie rozgrzanie świecy i w rezultacie podgrzanie powietrza w kolektorze do około 800oC. Wytworzone ciepło wpływa na polepszenie warunków rozruchu zimnego silnika oraz stabilizuje wolne obroty silnika bezpośrednio po rozruchu.

 

Obecnie świece żarowe wykonywane są w dwóch technologiach: z metalowym prętem grzewczym oraz ceramiczne.

Dawniej świeca żarowa były to zwykłe grube spirale metalowe, odpowiadały one głównie za podgrzanie komory spalania do temperatury, która ułatwia rozruch silnika. Do czasu gdy nie pojawiła się norma Euro 4 świece spełniały tylko fukcję podrzewania komory spalania, lecz teraz świeca żarowa to też element poprawy czystości spalin. Wprowadzono m.in podrzegawanie trójfazowe (przed, w trakcie i po zimnym rozruchu), świece mają też coraz więcej elektroniki, producenci montują czujniki ciśnienia służą one do optymilizowania składu mieszanki, by zapewnić ekonomie jazdy. Mogą one również kontrolować wypalanie filtra cząstek stałych, polega to na tym, że po wyłączeniu silnika świeca nie jest wyłączana tylko zabezpiecza DPF przed szybkim ostudzeniem. Niestety takie świece swoje kosztują, kilkukrotnie więcej od ich tradycyjnych odpowiedników, dlatego przy wymianie takich świec musimy przygotować się duże uszczuplenie domowego budżetu.

Schemat budowy świecy żarowej.

Trwałość świec żarowych jest różna w zależności od typu silnika, niemniej większość producentów określa ją na maksymalnie 200 000 km. Pierwszym objawem zużycia świec żarowych są problemy z porannym rozruchem, zwiększające się wraz z gwałtownym spadkiem temperatury. Drugi objaw to nierównomierna praca silnika bezpośrednio po uruchomieniu, samochód awarie świecy może także sygnalizować lampką "check engine" zapalającą się na desce wskaźników. Producenci zalecają wymianę wszystkich świec żarowych jednorazowo, pozwala to uniknąć problemów z rozruchem oraz wpływa na ich dłuższą żywotność. Przy doborze świec należy zwrócić uwage na napięcie znamionowe, temperaturę grzania i czas, ponieważ te dane mogą przeważyć na zużycie innych elementów silnika.

Jak użytkować świece żarowe?

Dzisiejsze świece do pełnej temperatury rozgrzewają sie w czasie 3-4 sekund, co przy starszej generacji świec które potrzebywały na to 20 sekund robi wrażenie! Dlatego podczas odpalania nie należy kilkukrotnie włączać zapłonu by komora została odpowiednio nagrzana, ponieważ już pierwsza próba daje możliwość odpalenia samochodu.

Ze względu na coraz bardziej utrudniony dostęp do świec żarowych w silniku, powinno się ich wymianę zlecić wykwalifikowanemu serwisowi. Z powodu coraz smuklejszej budowy nowoczesnych świec żarowych istnieje duże ryzyko ich uszkodzenia podczas nieumiejętnego demontażu. Także montaż musi odbywać się przy użyciu specjalnego klucza dynamometrycznego, aby nie uszkodzić ich w trakcie dokręcania.

Do najlepszych producentów świec żarowych , dostarczających producentom samochodów na pierwszy montaż, należą: Beru, Bosch, Denso i NGK.  

Kliknij tutaj, aby dobrać świece do swojego samochodu.