Jesteś tutaj:
  1. « Wróc do  Poradnik
  2. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę nabywając używany samochód. Te podzespoły koniecznie trzeba sprawdzić
Dominika Pyć, 27.01.2020 13:31:37

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę nabywając używany samochód. Te podzespoły koniecznie trzeba sprawdzić

Zakup auta to zawsze istotna decyzja – w końcu wybrany samochód ma nam służyć przez wiele lat. Oczywiście trudno liczyć na to, że za relatywnie niewielkie pieniądze uda się kupić model w idealnym stanie, niczym z fabryki. Rzecz jasna dzięki bogatemu asortymentowi praktycznie każdy pojazd da się przywrócić do dawnej świetności, ale im większa wiedza, tym dokładniej można ocenić realną wartość konkretnego egzemplarza. Nasze spostrzeżenia zaprezentujemy na przykładzie Volkswagena Passata B5 – według wielu rankingów najpopularniejszej linii z segmentu aut używanych w Polsce.

Niedoskonałości karoserii to pikuś. Zajrzyj w ukryte zakamarki i poszukaj śladów po wgnieceniach

Podczas oględzin używanego auta za pierwsze wrażenie odpowiadają przede wszystkim nadwozie oraz lakier. Wbrew pozorom idealnie równa, błyszcząca powłoka może oznaczać próbę zamaskowania dawnych problemów. Produkcja Passatów B5 zakończyła się dobre 15 lat temu i trudno oczekiwać, żeby na użytkowanym samochodzie nie pojawiły się mikroskopijne odpryski po uderzeniach kamyczków czy lekko zmatowiałe elementy. Naturalnie jest również taka możliwość, że po prostu właściciel wyjątkowo troskliwie dbał o swoje auto. W zasobach AutoCraft24.pl mamy mnóstwo produktów, dzięki którym da się utrzymać doskonały stan wizualny karoserii.

O prawdziwej historii używanego samochodu zdecydowanie więcej powie jego wnętrze. Nierówności i zagniecenia w pasie przednim pod maską, nienaturalne odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami blacharki, spawy wyglądające inaczej niż fabryczne czy łatana podłoga pod okładziną bagażnika, świadczą o tym że oglądany Volkswagen ma za sobą twarde zderzenie. Jeżeli właściciel nie wspominał o nich w ogłoszeniu lub na pytania o przyczyny odpowiada wymijająco, należy to potraktować jako poważny sygnał ostrzegawczy.

Klocki hamulcowe i inne kluczowe podzespoły ocenisz na podstawie wyglądu oraz wrażeń z jazdy próbnej

Części eksploatacyjne samochodu używanego z pewnością nie będą w idealnym stanie. To jednak nie powód, aby stwarzały realne zagrożenie na drodze. W kwestii elementów wpływających bezpośrednio na bezpieczeństwo, żaby wymienić tylko klocki hamulcowe Passat B5 powinien zostać przetestowany na wszelkie możliwe sposoby. W pierwszej kolejności należy wjechać autem na kanał i ocenić stan zawieszenia, m.in. wahacze, przeguby czy amortyzatory. Nie zaszkodzi krótka wizyta w stacji kontroli pojazdów, rzetelny sprzedawca nie będzie protestował. Najwięcej wniosków dostarczy sama jazda: kilka gwałtownych przyspieszeń i hamowań, pokonanie kilku zakrętów i wykonanie standardowych manewrów pozwoli stwierdzić, jak rzeczywiście sprawuje się dany pojazd. Do Ciebie należy decyzja, czy zakupisz tak prowadzące się auto i z pomocą AutoCraft24.pl poprawisz jego stan, czy poszukasz innego, lepszego modelu.