godziny pracy pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00

Ulubione samochody

Części samochodowe

Ważnym elementem układów hamulcowych stosowanych w większości modeli współczesnych samochodów osobowych i ciężarowych są tarcze hamulcoweTarcze zwykle wykonane są z żeliwa, materiału niepodatnego na odkształcenia i zmiany wymiarowe w szerokim zakresie temperatur, w jakich pracują. W nowszych modelach pojazdów klasyczne żeliwne tarcze hamulcowe zastępowane są niekiedy tarczami ceramicznymi, wykonanymi z włókna węglowego pokrytego węglikami krzemu. Niezależnie od materiału zastosowanego do produkcji tarcz, te z czasem również ulegają stopniowemu zużyciu (oczywiście tarcze zużywają się wolniej niż klocki hamulcowe). Jeśli szukasz tarczy hamulcowej pasującej do konkretnego modelu auta, zapoznaj się z bogatą ofertą naszego sklepu. Wystarczy, że wybierzesz markę i model pojazdu, a następnie zamówisz produkt, który Cię interesuje. 

Tarcza hamulcowa sklep internetowy - wybierz Tarcza hamulcowa do swojego samochodu

    

Tarcze hamulcowe to jeden z podstawowych elementów hemulców tarczowych stosowanych w wielu samochodach. Tarcze hamulcowe są sztywno połączone z wałem hamownym i razem z nim stanowią element hamujący w pojazdach, których wykorzystano ten rodzaj hamulców. 

Tarcze hamulcowe w sklepie AutoCraft24.plJak działają tarcze hamulcowe? 

Tarcze hamulcowe to bezwzględnie czynna część całego układu hamowania. Podczas jazdy auta poruszają się one razem z kołami samochodu - zamontowane na stałe do piast kół na tylnej oraz przedniej osi stanowią element cierny dla powierzchni klocków hamulcowych, które w momencie naciśnięcia pedału hamulca zbliżają się do nich. Tarcze hamulcowe wraz z nakładkami hamulcowymi powodują tarcie, które umożliwia zatrzymanie poruszającego się pojazdu. Naciśnięcie pedału hamulca powoduje, że tłoki przemieszczają klocki hamulcowe, które stykają się powierzchnią z tarczą hamulcową i wspólnymi siłami zatrzymują samochów. Rodzaj zastosowanych tarcz hamulcowych jest uzależniony od rodzaju samochodu, jego wilekości, marki oraz klasy i przeznaczenia. 

Hamulce tarczowe i ich zalety

We współczesnych samochodach montuje się z reguły hamulce bębnowe lub tarczowe, te drugie charakteryzują się wysoką efektywnością przez co są coraz częściej wykorzystywane. Hamulce tarczowe doskonale sobie radzą ze swoim zadaniem bez względu na panujące na drodze warunki, co jest szczególnie ważne podczas jazdy na mokrej i śliskiej nawierzchni. Tarcze hamulcowe są zawsze suche, ponieważ działa na nie siła odśrodkowa, która je osusza z wilgoci, a dodatkowo znajdują się blisko klocków hamulcowych. Ważną cechą hamulców tarczowych jest również możliwość delikatnego, stopniowego hamowania - siła hamowania pojazdu jest wprost proporcjonalna do siły naciskania na pedał hamulca przez kierującego.  

Tarcze hamulcowe i ich wymiana

Oczywistym jest, że z czasem tarcze hamulcowe ulegają zużyciu i należy je wymienić na nowe. Normalna eksploatacja samochodu i naturalne używanie hamulca powoduje ścieranie się tarcz hamulcowych, które powinniśmy wymienić na nowe. Objawem zużycia tarcz hamulcowych może być zmniejszenie się ich grubości i powstawanie wibracji odczuwalnych podczas hamowania.  

Wymiana tarcz hamulcowych w zależnośco od producenta i modelu samochodu nie stanowi raczej trudnej czynności, jednak kluczowe jest wybranie odpowiednich tarcz pasujących do naszego samochodu. W ofercie naszego sklepu znaleźć można tarcze hamulcowe do większości samochodów osobowych i dostawczych dostępnych na rynku. Oferujemy tarcze wielu znanych i cenionych na rynku producentów, ale znajdziesz u nas również dobre tarcze hamulcowe producentów mniej znanych, których produkty wcale nie odbiegają jakością od tych znanych.