godziny pracy pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00

Ulubione samochody

Części samochodowe

Pompa wodna sklep internetowy - wybierz Pompa wodna do swojego samochodu

Pompa wody składa się z wirnika, który wprawia w ruch płyn chłodniczy znajdujący się w układzie chłodzenia. Napęd odbywa się przez pasek rozrządu lub łańcuch, w starszych konstrukcja zdarza się że pompa wody jest napędza poprzez pasek wielorowkowy.

Budowa pompy

Pompa wody składa się z korpusu, w której umieszczony jest ułożyskowany wirnik oraz koło napędowe. Wirniki są wykonywane są z metalu, przez co należy stosować odpowiedni płyn chłodniczy, by nie doszło do korozji elementu, lecz coraz częściej producenci stosują wirniki z tworzyw sztucznych. 

Awarie pomp wodnych

Do uszkodzeń jakie najczęściej możemy spotkać zaliczamy brak szczelności między pompą wody a blokiem silnika, rzadziej dochodzi do całkowitego zablokowania się pompy wody. Podczas uszkodzenia uszczelnienia czy wirnika pompy sprawność układu się obniża i może dojść do przegrzania silnika, dlatego warto kontrolować jej stan oraz wymieniać ją regularnie z całym rozrządem, a jeżeli jest napędzana paskiem wielorowkowym to wymieniać w okresie jaki przewiduje producent.

Jaką firmę wybrać?

Wymiana pompy wody z reguły wiąże się z demontażem układu rozrządu, więc by nie narażać się na koszty należy wybrać pompę wody renomowanych producentów jak Valeo, SKF, INA, Airtex, Aisin.