godziny pracy pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00

Ulubione samochody

Części samochodowe

Układ hamulcowy składa się z wielu zależnych od siebie elementów. Jednym z nich są klocki hamulcowe, które w bezpośredni sposób odpowiadają za zatrzymanie pojazdu w momencie hamowania. W momencie hamowania klocki hamulcowe zaciskają się na tarczy, co prowadzi do stopniowego zatrzymania pojazdu. Oczywiście skutkuje się to powolnym ścieraniem powierzchni klocków, co jest naturalną konsekwencją pracy, jaką wykonują. Klocki hamulcowe to przykład klasycznego elementu eksploatacyjnego pojazdu, który ulega stopniowemu zużyciu, co wiąże się z koniecznością jego okresowej wymiany. W zależności od preferowanego przez kierowcę stylu jazdy oraz jakości samych klocków, okres ich przydatności do użycia może być różny. Jeśli jednak zauważysz oznaki pogorszenia jakości hamowania, warto pomyśleć o jak najszybszej wymianie klocków na nowe.

Klocki hamulcowe sklep internetowy - wybierz Klocki hamulcowe do swojego samochodu

    

Klocki hamulcowe elementem układu hamowaniaKlocki hamulcowe są bardzo ważnym elementem układu hamowania samochodów, są częścią hamulca tarczowego. Wszystkie klocki hamulcowe są zbudowane z płytki nośnej oraz okładziny ciernej, umieszczone w jarzmach zacisków są hydraulicznie uruchamiane i umożliwiają zatrzymanie pojazdu. 

Płytka nośna klocka hamulcowego jest częścią stalową od której w bardzo dużej mierze zależy poziom głośności pracy hamulców, aby go jak najbardziej zmniejszyć stosuje się różnego rodzaju wygłuszenia - pokrycie gumą, nałożenie nakładki gumowej lub z włókna szklanego czy też pomalowanie farbą. Okładzina cierna to z kolei element odporny na ścieranie, wysokie temperatury oraz duży nacisk, jednocześnie odznaczając się bardzo dużym współczynnikiem tarcia. Nowoczesne klocki hamulcowe montowane w nowych samochodach posiadają czujniki zużycia, dzięki którym dokładnie wiadomo kiedy powinniśy je wymienić. Starsze samochody nie posiadające możliwości stosowania klocków hamulcowych z czujnikami z reguły informują nas o konieczności wymiany klocków poprzez hałasowanie blaszki umieszczonej pod okładziną klocka hamulcowego - starcie okładziny powoduje że blaszka zaczyna hałasować.

Wymiana klocków hamulcowych

Jak już wcześniej zostało wspomniane niektóre klocki hamulcowe posiadają czujniki zużycia, inne blaszki, a jeszcze inne rowki kontrolne. W każdym z wypadków po rozpoznaniu zużycia klocków hamulcowych powinniśmy niezwłocznie przystąpić do ich wymiany - warto przy tym zwrócić uwagę, iż powinniśmy zmieniać klocki hamulcowe z obu stron na danej osi ponieważ zagwarantuje to odpowiedni rozkład siły hamownia, co przekłada się na bepieczniejszą jazdę i hamowanie. 

Wymiana klocków hamulcowych jest naprawą stosunkowo prostą, jednak kluczowy jest dobór odpowiednich klocków. Oferta naszego sklepu obejmuje bardzo wiele rodzajów i producentów klocków hamulcowych, a znajdujące się powyżej menu pozowli Ci z łatwością dotrzeć do klocków hamulcowych pasujących do Towjego samochodu, wystarczy wybrać producenta, model i silink samochodu, a następnie interesujące Cię klocki.