godziny pracy pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00

Ulubione samochody

Części samochodowe

Paliwa dopuszczone do sprzedaży poddawane są procesowi wcześniejszej filtracji. Nie mniej jednak nowoczesne jednostki napędowe instalowane we współczesnych samochodach są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego paliwo w takich samochodach, zanim trafi do silnika, przepuszcza się przez specjalny filtr paliwaFiltry stosowane są w wielu modelach współczesnych pojazdów, zarówno tych napędzanych benzyną, jak i tych zasilanych olejem napędowym. Filtry paliwa pozwalają na wychwycenie drobnych zanieczyszczeń oraz cząsteczek wody, jakie mogą znaleźć się w paliwie, tym samym zapobiegają uszkodzeniu silnika. W pełni sprawny filtr paliwa jest szczególnie ważny w przypadku pojazdów wyposażonych w wysokoprężne silniki o zapłonie samoczynnym, gdzie w niższych temperaturach często dochodzi do krystalizacji parafin, dlatego warto pamiętać o jego okresowej wymianie.

Filtr paliwa sklep internetowy - wybierz Filtr paliwa do swojego samochodu

Filtr paliwa to część samochodowa odpowiedzialna za oczyszczanie paliwa samochodowego, w którym mogą pojawiać się niepożądane cząstki stałe. Dodatkowo zadaniem filtra paliwa jest oddzielanie wody w postaci ciekłej od tej w postaci skroplonej. Każdy zbiornik paliwa posiada odpowietrzniki przez które do paliwa dostają się cząsteczki stałe oraz woda, właśnie dlatego konieczny jest filtr, który zabezpieczy układ paliwowy przed uszkodzeniem czy korozją.

Problem z filtrem paliwa, kiedy wymienić?

Filtr paliwaNiesprawnie działający filtr paliwa może obniżać osiągi auta i zakłócać pracę silnika. Okresowa wymiana filtra paliwa jest niezmiernie ważna, uwarunkowana przebiegiem, jakością stosowanego paliwa oraz stylem jazdy kierowcy. Ogólne zasady zakładają wymianę filtra paliwa co około 50 tysięcy kilometrów, jednak w niektórych przypadkach może to być częściej lub rzadziej. Wyjątkiem są silniki wysokoprężne, bo w nich wymiana filtra paliwa wskazana jest przed każdą zimą.

Filtr paliwa to część którą okresowo powinniśmy sprawdzać, nawet jeżeli nie przejchaliśmy dużej ilośc kilometrów. Zaniedbanie wymiany filtra czy użytkowanie samochodu z niedrożnym filtrem paliwowym może skutkować poważnymi konsekwencjami, np. uszkodzeniem układu wtryskowego. Warto tu zwrócić uwagę, iż najbardziej narażonymi na oddziaływanie zewnętrznych zanieczyszczeń są silinki Diesla.  

Jak wybrać odpowiedni filtr paliwa? 

Aby filtr paliwowy w pełni spełniał swoją rolę musi być odpowiednio dobrany na podstawie rodzaju silinika, jego pojemności oraz warunków pracy. Zadaniem filtra paliwa jest nie tylko zatrzymywanie cząsteczek stałych, ale również ich magazynowanie - dlatego wielkość filtra musi być objętościowo dopasowana do silnika.  

Jeżeli szukasz filtra paliwa do swojego samochodu i nie wiesz jaki powinieneś wybrać skorzystaj z naszej podręcznej wyszukiwarki lub skontaktuj się z obsługą naszego sklepu, która pomoże wybrać Ci odpowiedni filtr.

Wymiana filtra paliwa

Wymiana filtra paliwa jest czynnością stosunkowo prostą, ale tylko w silinkach benzynowych. Wystarczy odkręcić opaski zaciskające przewody paliwowe (czasami do tego celu może być potrzebny specjalny klucz) i wymienić stary filtr na nowy. W silnikach diesla wymiana filtra paliwa jest nieco bardziej skomplikowana i najlepiej udać się w tym celu do fachowca. 

Po dokonaniu wymiany filtra paliwa należy pamiętać o bardzo ważnej czynności, dzieki której nie uszkodzimy naszego samochodu. W silnikach benzynowych powinniśmy kilkakrotnie przekręcić kluczyk, tak by pompa paliwowa napełniła cały układ. Z kolei w silnikach diesla musimy pamiętać o odpowietrzeniu układu i napełnieniu go paliwem.