godziny pracy pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00

Ulubione samochody

Części samochodowe

Poradniki

 
2018-10-09 12:11:56

Jak przygotować samochód do długiej trasy?

jaki sposób należy przygotować nasz pojazd do długiej trasy, aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo swoje i naszych pasażerów? 

1. Przegląd najważniejszych punktów pojazdu

Jeśli wybieramy się w daleką podróż najważniejszą rzeczą jaką musimy zrobić to dokładny przegląd najważniejszych podzespołów w serwisie, która ustrzeże nas przed wieloma problemami w trasie. Zaufany serwis sprawdzi stan pasków, zawieszenia, wydechu, hamulców i układu chłodzenia. Jeśli zbliża się termin wymiany oleju, a planujemy długą trasę – wymieńmy go przed wyjazdem, jeśli akumulator dokonuje żywota – lepiej wymienić go teraz niż kupować na szybko dowolny akumulator. Jeśli odpowiednio wykonamy przegląd samochodu, to ryzyko usterki jest bardzo nikłe. Oczywiście, zawsze trzeba mieć świadomość, że każdy pojazd – niezależnie od rocznika i marki – ma prawo ulec awarii. Na takie zdarzenie jest jedna metoda – wykupiona usługa assistance.

2. Sprawdzenie ważności badania technicznego oraz ubezpieczenia

Brak ważnego przeglądu czy ubezpiecznia OC może skutecznie uniemożliwić kontynuowanie podróży, a także narazić nas na wiele nieprzyjemności w razie zdarzenia losowego na drodze. Przed wyjazdem dokładnie sprawdźmy czy przegląd techniczny i ubezpiecznie OC będą ważne przez cały planowany okres podróży. Jeśli nasza podróż będzie przebiegała poza Unią Europejską, potrzebny będzie dokument tzw. "zielona karta". Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych oferuje go gratis do wykupionego ubezpieczenia OC, trzeba tylko udać się do najbliższej placówki lub zadzwonić na infolinię, aby otzrymać dodatkowy dokument.

3. Wyposażenie dodatkowe

Przed wyjazdem warto sprawdzić datę ważności gaśnicy oraz czy mamy trójkąt ostrzegawczy z homologacją. Są to elementy wyposażenia obowiązkowego pojazdu na terenie Polski. Dodatkowym nieobowiązkowym wyposażeniem, w które warto wyposażyć samochód to: apteczka, kamizelka odblaskowa, zestaw narzeędzi naprawczych, linka holownicza, zapasowe żarówki i bezpieczniki, koło zapasowe lub zestaw do naprawy koła, lewarek. Pamiętać należy także, że wyposażenie samochodu podlega pod konwencję wiedeńską, która wskazuje, że na terenie Europy auto musi być wyposażone wg. przepisów kraju w którym zostało zarejestrowane. Planując więc wyjazd za granicę, trzeba koniecznie zapoznać się z przepisami dotyczącymi ograniczeń prędkości oraz wyposażenia obowiązkowego w danym kraju, pozwoli to uniknąć potencjanych kłopotów podczas kontroli drogowych.

4. Sprawdzenie ciśnienia w kołach

Wielu kierowców zapomina o konieczności regularnego sprawdzania ciśnienia powietrza w oponach. Należy je kontrolować przed każdą dłuższą podróżą. Trzeba też pamiętać o potrzebie dopasowania ciśnienia do planowanego obciążenia pojazdu. Przed wyjazdem w długą trasę warto też sprawdzić stan swojego koła zapasowego.

5. Aktualizacja mapy w nawigacji samochodowej

Jeśli korzystamy z nawigacji samochodowej sprawdźmy czy jej producent nie udostępnia nowszej wersji map niż aktualnie zainstalowane w naszym urządzeniu – często bezpłatna aktualizacja pozwoli nam wykorzystać nowowybudowane drogi i ominąć remontowane odcinki dróg.

6. Planowanie trasy

Korzystanie z nawigacji samochodowej nie zwalnia nas przed zaplanowaniem trasy całego wyjazdu. Dobrze jest poświęcić kilka godzin na sprawdzenie jakimi drogami i przez jakie kraje wiedzie najlepsza trasa. Jeśli nam się nie spieszy, warto wybrać bardziej malowniczą trasę, wzdłuż której będą piękne widoki? Jeśli mamy samochód zasilany LPG warto sprawdzić czy i w których miejscach naszej trasy, znajdują się stacje autogazu. Planowanie trasy przed wyjazdem to obowiązkowy element każdego wyjazdu samochodem w dłuższą podróż. Jeśli mamy do przejechania dużą odległość, podzielmy ją na etapy, uwzględniając przerwy co dwie godziny. Warto je sobie wyznaczyć w miejscach, gdzie jest dobra infrastruktura dla podróżnych (bar, restauracja, toalety, plac zabaw dla dzieci) lub są jakieś atrakcje turystyczne, które w ramach odpoczynku można zwiedzić.


7. Ubezpieczenie Assistance

Nawet jeśli jesteśmy pewni technicznej sprawności naszego samochodu warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie Assistance, które w razie usterki mechanicznej zapewni nam darmowe holowanie do warsztatu, bezpłatną naprawę czy nawet samochód zastępczy. W zależności od wariantu ubezpieczenie jest ważne w tylko kraju lub na terenie całej Unii Europejskiej.

Często niektóre czynności jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, kompleksowa kontrola i prawidłowa ocena stanu technicznego samochodu nie należą do najłatwiejszych zadań. Nie zawsze pamiętamy, kiedy ostatnio kontrolowaliśmy stan określonych podzespołów. W ferworze przygotowań do wakacji wiele osób zapomni o przygotowaniu auta. Dlatego lepiej wygospodarować dosłownie chwilę, aby oddać je w ręce fachowców, a potem w spokoju cieszyć się zasłużonym urlopem.

 

czytaj dalej
ukryj treść