Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. « Wróc do  Poradnik
  2. Niewidzialna wycieraczka. Jak działa?
Dominika Pyć, 08.10.2019 09:51:05

Niewidzialna wycieraczka. Jak działa?

Niewidzialna wycieraczka to specjalny środek stosowany na szklane powierzchnie. Tworzy powłokę o właściwościach hydrofobowych, dzięki której krople są „odpychane” i spływają z szyby pod wpływem pędu powietrza. Jadąc co najmniej kilkadziesiąt kilometrów na godzinę, nie ma potrzeby używać wycieraczek – deszcz sam będzie spływał z szyby, zamiast zatrzymywać się na niej. Po zastosowaniu niewidzialnej wycieraczki nie tylko poprawia się widoczność, lecz także szyba na całej swojej powierzchni będzie zauważalnie bardziej odporna na zabrudzenia.

Niewidzialną wycieraczkę można nałożyć na szybę z przodu samochodu, a także szyby boczne i tylną – szczególnie jeśli auto nie jest wyposażone w tym miejscu w tradycyjną wycieraczkę. Można nią również pokryć boczne lusterka czy reflektory, aby poprawić ich skuteczność i na dłuższy czas zabezpieczyć klosze przed zabrudzeniem.

Niewidzialne wycieraczki dostępne są w wielu formach, zaczynając od wygodnych, ale trochę mniej skutecznych ściereczek nasączonych preparatem, poprzez proste w użyciu sztyfty, aż po formę w sprayu czy płynie, który nakłada się przy użyciu delikatnej szmatki.

Nakładanie niewidzialnej wycieraczki trzeba rozpocząć od przygotowania powierzchni.

Szybę należy dokładnie oczyścić i odtłuścić oraz pozbyć się wosku, który często jest nakładany, gdy korzystamy z myjni. Dzięki temu zaaplikowana powłoka nie będzie powodowała refleksów świetlnych i przez długi czas utrzyma się na szkle.

Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu szyby przechodzimy do aplikacji niewidzialnej wycieraczki. Nakładanie przeprowadzamy na małym fragmencie szyby – wielkości ok. 20 x 20 cm. Niezależnie od tego, czy jest ona w formie chusteczek, płynu, sprayu czy sztyftu, po dokładnym rozprowadzeniu kolistymi ruchami trzeba poczekać, aż preparat wyschnie. Łatwo to poznać po białym nalocie, który utworzy się na całej powierzchni szyby.

Wówczas przechodzimy do polerowania za pomocą miękkiej, czystej i suchej mikrofibry. W przypadku niektórych preparatów czynność nakładania należy powtórzyć zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

Do najpopularniejszych preparatów tego typu należą:

Najtańsze preparaty kosztują nie więcej niż 10 zł. Dobrym przykładem są produkty marki K2 – dostępne w formie płynu lub sprayu.

Specjalna nanocząsteczko-hydrofobowa warstwa niewidzialnej wycieraczki K2 zapewnia szybkie odprowadzanie wody z szyb w trakcie jazdy powyżej prędkości 55 km/h. Dodatkową korzyścią jest zabezpieczenie szyby przed osiadaniem kurzu i innego rodzaju zanieczyszczeń drogowych. Zimą preparat ułatwia oczyszczanie szyb ze śniegu i lodu. Specyfik z powodzeniem działa również na kloszach reflektorów.

Preparat K2 ma dobrą skuteczność, ale mniejszą trwałość niż droższe specyfiki. Polecany szczególnie tym, którzy chcą po raz pierwszy przetestować niewidzialną wycieraczkę, przekonać się o jej działaniu. To również dobra metoda na łatwiejsze usuwanie z szyby śladów po owadach – dla tych kierowców, którzy często pokonują dłuższe trasy.

Każdy preparat działa podobnie, ale różni się trwałością i skutecznością. W zależności od potrzeb i budżetu można kupić produkt, który utrzyma się na szybie od 3 do nawet 12 miesięcy. Istotną kwestią przy wyborze niewidzialnej wycieraczki powinny być też forma i łatwość aplikacji – do wyboru są nasączane chusteczki, spraye, sztyfty i płyny. Najlepiej unikać mało skutecznych ściereczek i spray'u, przez który sporo preparatu się po prostu marnuje. Najlepiej będzie wybrać płyn lub sztyft, które są zdecydowanie łatwiejsze w użyciu.