Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. « Wróc do  Poradnik
  2. Mycie samochodu zimą - jak umyć dobrze auto?
Dominika Pyć, 17.12.2019 14:04:12

Mycie samochodu zimą - jak umyć dobrze auto?

 

Mycie auta zimą? Wielu z Was pewnie myśli, że lepiej unikać mycia auta w zimie, bo łatwo zamarzają zamki, uszczelki drzwi. Zapominamy jednak, że zimą powinniśmy myć stosunkowo częściej auto niż latem. Wszystko za sprawą posypywanych jezdni przez drogowców solą, auta pokrywają się tą mieszaniną i błotem pośniegowym..

Taka mieszanina nie spłukiwana jest bardzo groźna dla Naszego lakieru oraz elementów podwozia. W artykule przedstawimy jak działają poszczególne sposoby mycia pojazdu i który Naszym zdaniem jest najbardziej korzystny.


Sposoby mycia samochodu w zimie


Jest kilka sposobów na umycie auta m.in. myjnia automatyczna, samoobsługowa oraz ręczna.

Myjnia automatyczna jest najwygodniejsza, choć nie do końca bezpieczna. W takiej myjni przed wjazdem najczęściej auto zostaje opłukane z luźnych zanieczyszczeń (piasek, sól), później jest wstępnie myte środkiem chemicznym i auto wjeżdża do środka i od razu jest traktowane szczotkami, które to szorują karoserie. Właśnie to może uszkodzić Nasz lakier i to jest minus tej myjni, gdy nie zastosuje się dużej ilości wody i ich lakier może zostać zmatowiały lub porysowany. W nowszych autach producenci zabraniają korzystanie z takich myjni, ponieważ ich lakiery ekologiczne są bardzo cienko nakładane i bardzo łatwo ulegają ścieraniu. Zaletami takich myjni jest to, że w większości oferują mycie podwozia oraz suszenie całego nadwozia oraz nie musimy opuszczać pojazdu.Myjnia samoobsługowa wydaje się najlepszym rozwiązaniem, lecz gdy temperatura spada poniżej -5 stopni trzeba sobie darować takie mycie. Auto bardzo szybko może pokryć się lodem i auto nie da się otworzyć, można oczywiście nagrzać wcześniej auto, lecz nie wiele to da, ponieważ zamki i uszczelki drzwi i tak zamarzną. Należy wtedy zastosować środki wypierające wodę z zamków (pamiętajmy, że większość środków stosowanych do odmrażania zamków wypiera smar) oraz wysuszyć uszczelki i zastosować silikon w sprayu i dokładnie nałożyć go na uszczelki. Najlepiej myć auto na takich myjniach, gdy temperatura oscyluje w granicach zera, wtedy auto szybciej się osuszy i nie będziemy mieli problemów z zamarzaniem. Jest też minus mycia w takiej temperaturze, najczęściej gdy robi się cieplej wszystko zaczyna topnieć i robi się cieplej, drogi stają się mokre i cały efekt naszej pracy szybko zniknie. Taka myjnia jednak nie umyje dokładnie nam elementów progów podłogi oraz trudno dostępnych miejsc wynikających z tego, że auta osobowe są niższe od np. dostawczych.Na rynku oferują się też myjnie ręczne, stosowane w ogrzewanych pomieszczeniach. Taka myjnia jest najlepszym wyborem, dlatego że auto zostanie dokładnie umyte, dokładnie osuszone oraz zabezpieczone odpowiednim woskiem. Niestety w takich myjniach usługi kosztują sporo, możemy zapłacić około 35zł oraz od 50 do 200zł za nałożenie wosku. Jeżeli dysponujemy garażem, możemy pokusić się o własne umycie pojazdu, należy tylko pamiętać by spłukać dokładnie dokładnie całe auto i myć gorącą wodą i używać większej ilości chemii dodawanej do wody. Później wystarczy pozostawić auto w ciepłym pomieszczeniu. Warto umyć dokładnie też felgi, pozbywając się zabrudzeń, ponieważ możemy mieć wtedy problemy z niewyważeniem koła, ale też uchronimy nasze koła przed niszczeniem szczególnie w przypadku kół aluminiowych.

W takim razie warto myć auto zimą?

Naszym zdaniem powinniśmy myć samochód w zimie i to dośc często, najlepiej, gdy wybierzemy się na myjnie samoobsługową i tam umyjemy auto oraz zabezpieczymy go przed zamarznięciem, bądź wstawimy auto do ciepłego pomieszczenia lub osuszymy go w podziemnym parkingu galerii handlowej.