Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. Marki samochodów

Płyn hamulcowy sklep internetowy
- wybierz Płyn hamulcowy do swojego samochodu

Hydrauliczny układ hamulcowy, który stosowany jest obecnie w zdecydowanej większości  samochodów osobowych, do sprawnego działania wymaga użycia specjalnego czynnika przenoszącego ciśnienie hydrauliczne wewnątrz układu - takim czynnikiem jest płyn hamulcowy. W ofercie naszego sklepu znajdziesz płyny hamulcowe wielu marek, o zróżnicowanej charakterystyce i wynikających z niej właściwościach. Wśród naszych produktów można znaleźć płyny o różnym poziomie lepkości, temperatury wrzenia, ściśliwości, posiadanych przez nie właściwości smarnych czy zawartości dodatkowych substancji antykorozyjnych. Jeśli chcesz kupić płyn hamulcowy ściśle dopasowany do potrzeb konkretnego modelu auta, zachęcamy do skorzystania z pomocy naszej serwisowej wyszukiwarki. Wybierasz markę i model samochodu, do którego chcesz kupić płyn hamulcowy i otrzymujesz listę produktów, które mogą Cię zainteresować. 

Płyn hamulcowy jest to substancja która przenosi siłę którą przyłożył kierowca na pompę hamulcową do tłoczków lub cylinderków hamulcowych. Płyny hamulcowe produkowane są na bazie glikolu, co sprawia że są higroskopijne. Rozróżniamy 3 rodzaje płynów hamulcowych.

Rodzaje płynów hamulcowych.

płyn hamulcowy w sklepie autocraft24.pl

W praktyce motoryzacyjnej wyróżniamy 3 rodzaje płynów hamulcowych:

  • - Dot 3 – stosowany w samochodach produkowanych do 1990r. Posiada niska temperaturę wrzenia przez co niemożne być stosowany w bardzo wydajnych hamulcach. Temperaturę wrzenia wynosi 205°C dla płynu nowego i 140°C dla płynu zawodnionego.
  • - Dot 4 – stosowany powszechnie w samochodach osobowych i dostawczych produkowanych po 1990r do teraz. Posiada optymalna temperaturę wrzenia aby zapewnić właściwe hamowanie teraźniejszych pojazdów. Temperatura wrzenia dla nowego płynu to 230°C i 155°C stopni dla płynu zawodnionego.
  • - Dot 4 SL6 – to rozwiniecie płynu Dot 4 który przeznaczony jest do pojazdów z ESP , ASR oraz innych elektronicznych układów hamulcowych. Właściwości fizyczne pozwalają na skrócenie czasu reakcji na wymuszenie hamowania. Zawdzięcza to mniejszej gęstości niż zwykły Dot 4. Temperatura wrzenia 265°C dla świeżego płynu oraz 175 dla zawodnionego płynu.
  • - Dot 5.1 – To płyn stworzony do eksploatacji w motosporcie. Można go używać tylko w specjalnych układach hamulcowych. Temperatura wrzenia dla takiego płynu to 260°C i 180°C stopni dla zawodnionego płynu.

Jak często wymieniać płyn hamulcowy?

Jak wiemy płyn hamulcowy jest mocno higroskopijny, więc taki płyn należy niezwłocznie wymienić. Zawodnienie płynu to wchłoniecie wody w płyn hamulcowy w ilości przekraczającej 3,5 % wody w płynie. Co spowoduje w skrajnych przypadkach podczas mocnego hamowania „wpadanie pedału sprzęgła w podłogę”. Najprościej tego uniknąć wymieniając płyn hamulcowy co 2 lata lub 60 tys. km.