Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. Marki samochodów

Rozrusznikoalternator sklep internetowy
- wybierz Rozrusznikoalternator do swojego samochodu

Do uruchomienia silnika spalinowego potrzebny jest rozrusznik, czyli niewielkie urządzenie elektryczne – silnik prądu stałego, który inicjuje pracę silnika spalinowego. Wirnik rozrusznika jest sprzęgnięty z kołem zamachowym silnika spalinowego. Rozrusznik musi mieć moc pozwalającą na zapewnienie minimalnej prędkości obrotowej silnika, niezbędnej do jego uruchomienia. W zależności od konkretnego modelu auta, ta prędkość może być bardzo różna. Rozruch silnika spalinowego wymaga dużych ilości prądu, na szczęście przez bardzo krótki okres czas. Po uruchomieniu silnika, rozrusznik nie musi już pracować, dzięki czemu nie dochodzi do szybkiego wyładowania akumulatora. Uszkodzenie rozrusznika nie pozwoli uruchomić auta bezpośrednio z samochodowej stacyjki. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, najczęściej odpowiedzialny jest za to właśnie uszkodzony rozrusznik lub rozładowany akumulator. W naszym sklepie znajdziesz nowe rozruszniki pasujące do dziesiątek modeli aut wielu znanych marek. 

Rozrusznik jest to urządzenie elektryczne stworzone w celu uruchamiania silnika spalinowego. Najczęściej stosuje się rozruszniki elektryczne które są silnikami prądu stałego, coraz częściej wyposażone w przekładnie. Urządzenie to obraca wał korbowy sinika spalinowego aż do uzyskania prędkości obrotowej pozwalającej na samodzielna prace silnika.

Budowa rozrusznika

Rozrusznik w silniku spalinowym zbudowany jest z wielu istotnych części:
-Obudowy
-Mechanizmu sprzęgającego (bendiks)
-Wirnika
-Cewki
-Szczotkotrzymacza
-Elektromagnesu

Działanie rozrusznika

Rozrusznik samochodowy ma największe zapotrzebowanie na prąd w instalacji elektrycznej pojazdu. Działa on jednorazowo przy próbie odpalenia silnika i pobiera od 200 do 600 amperów. Wpływ na taki pobór prądu ma to jaki opór musi pokonać rozrusznik by wprawić w ruch silnik, w momencie przekręcenia klucza w stacyjce dochodzi do sprzęgnięcia się wirnika z kołem zamachowym. W tym momencie rozrusznik musi pokonać wiele oporów silnika:
- tarcie pierścieni tłokowych o powierzchnie cylindra,
- zasysanie mieszanki paliwowo-powietrznej,
- sprężanie w cylindrach

Objawy uszkodzeń rozrusznika

W rozruszniku samochodowym może dojść do uszkodzenia szczotek, wyrobienie się łożysk, uszkodzenie włącznika elektromagnetycznego, usterka uzwojenia, uszkodzenia obudowy bądź koła zębatego. Demontaż oraz naprawa rozrusznika możemy wykonać sami, niestety w niektórych samochodach dostęp do rozrusznika jest mocno utrudniony i potrzebna będzie wizyta w serwisie.