Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. Marki samochodów

Dźwignia / linka / cięgła sklep internetowy
- wybierz Dźwignia / linka / cięgła do swojego samochodu

Podstawowym elementem dodatkowego układu hamulcowego w wielu modelach samochodów osobowych są linki hamulcowe. Dodatkowy układ hamulcowy wykorzystuje się w sytuacjach awaryjnych, a także podczas pozostawiania samochodu na postoju, tak aby zapobiec ewentualnemu stoczeniu pojazdu z zajmowanego przez niego miejsca postojowego. Choć wykonane z trwałego materiału, linki hamulcowe z czasem ulegają rozciągnięciu i osłabieniu, przez co skuteczność działania dodatkowego układu hamulcowego wyraźnie spada. Jeśli zauważysz, że zaciągnięty hamulec ręczny nie zapewnia trzymania samochodu w określonej pozycji postojowej, najprawdopodobniej potrzebna będzie właśnie wymiana linki hamulcowej. W ofercie naszego sklepu znajdziesz różne modele fabrycznie nowych linek hamulcowych, dźwigni i cięgien, pasujących do wielu modeli pojazdów osobowych. 

Linki hamulcowe w samochodach stosowane są do blokady hamulca na osi tylnej (w niektórych pojazdach na przodzie) w celu unieruchomienia przy postoju pojazdu. Jednak gdy dojdzie do uszkodzenia pancerza linki może dojść do zablokowania linki, a w konsekwencji zablokowania kół pojazdu. Oczywiście w pojazdach stosuje się różnego rodzaju system uruchamiania hamulca postojowego.

linki hamulcowe w sklepie autocraft24.pl

Tradycyjna dźwignia

W tym systemie hamulec jest uruchamiany poprzez dźwignie umieszczoną między fotelami, poprzez pociągnięcie linki zostają naciągnięte, a następnie zablokowane są klocki lub szczęki hamulcowe. Jest to najprostsze rozwiązanie i najłatwiejsze w naprawie. Lecz to rozwiązanie ma pewne wady, obsługa dźwigni dla niektórych osób może być niewygodna.

Dźwignia w nodze

Zasada działania tego systemu jest taka sama jak w dźwigni tradycyjnej, z tym że uruchamianie hamulca odbywa się poprzez naciśnięcie pedału. Jest to wygodniejsze rozwiązanie, używamy mniej siły, a do zwolnienia naciskamy przycisk. Takie rozwiązanie jest trochę bardziej skomplikowane, ponieważ napinanie linek jest obsługiwane poprzez rozbudowany mechanizm.

Hamulec na przycisk

Jest to nowoczesne rozwiązanie stosowane coraz częściej w nowych pojazdach. Zablokowanie hamulca postojowego odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku, a całą pracę wykona silnik elektryczny. To rozwiązanie ma bardzo dużo zalet, ponieważ nie posiada linki hamulca i nie podlegają one zużyciu.

Awarie hamulca postojowego

Najbardziej narażonymi elementami tego układu są linki hamulcowe, które znajdują się pod podwoziem. Może dojść do uszkodzenia jej pancerza i w ostateczności zablokowania hamulca, jeżeli posiadamy z tyłu hamulce tarczowe, to wystarczy odciągnąć dźwignie i hamulce „puszczą”. Niestety w hamulcach bębnowych będzie potrzebny demontaż bębna.

Jakie linki hamulcowe kupić?

Linki hamulca ręcznego zawsze powinny obejmować dwie strony, wtedy mamy pewność, że będzie wszystko działać w jak najlepszym porządku. U Nas w sklepie znajdziesz linki do większości modeli samochodów. Aby dobrze dobrać linki do swojego pojazdu wystarczy skontaktować się z Naszymi ekspertami, którzy doradzą linki pasujące do Twojego pojazdu.