Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. Marki samochodów

Filtr powietrza sklep internetowy
- wybierz Filtr powietrza do swojego samochodu

Do procesu spalania w komorach silnika oprócz paliwa potrzebny jest również tlen. Powietrze zasysane jest z zewnątrz pojazdu, przez co nie ma gwarancji, że jest ono wolne od zanieczyszczeń. Do oczyszczenia powietrza, które będzie uczestniczyło w procesie spalania paliwa, używa się zatem specjalnych filtrów składających się z obudowy i wkładu filtrującego. Filtr powietrza to jeden z podstawowych elementów układu dolotowego w silnikach spalinowych. Ze względu na fakt pracy układu, z biegiem czasu filtr powietrza ulega zanieczyszczeniu i zużyciu, i należy go wymienić na nowy. Producenci aut i filtrów z reguły określają czas przydatności danego modelu filtr do użycia. Standardowo przyjmuje się, że filtr powietrza należy wymienić raz w roku lub częściej, jeśli pojazd pracuje w trudnych warunkach terenowych, przy dużym zapyleniu powietrza. 

Filtr powietrza to bardzo ważny element układu dolotowego silnika, którego zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Dostarczanie czystego powietrza wraz z paliwem jest podstawą mieszanki pawliwowej, dzięki której silnik spalinowy może pracować i napędzać nasz samochód. 

Czy filtr powietrza jest konieczny?

Filtr powietrza - sklep AutoCraft24.pl

Dostanie się do mieszanki paliwowej kurzu, pyłu czy innego rodzaju zanieczyszczeń może spowodować uszkodzenie silnika. Dlatego stosowanie filtra powietrza jest konieczne. Stosowanie nowoczesnych materiałów, zdolnych do pochłaniania i oddzielania drobinek od powietrza sprawia, że nowoczesne filtry powietrza mają sprawność na poziomie 99%, a nawet 100%. Filtr powietrza może być wykonany zarówno z materiałów naturalnych (bawełna, celuloza) jak i sztucznych (poliester).  

Kiedy wymienić filtr powietrza? 

Wymiana filtra powietrza jest uzależniona od warunków w których ekspolatujemy samochód. Samochody intensywnie użytkowane, szczególnie w miastach gdzie jest wysokie zanieczyszczenie powietrza wymagają znacznie częstszej wymiany filtra aniżeli takie użytkowane w przyjaznych warunkach. Filtr powietrza to część samochodowa, która wymaga regularnej wymiany, nawet jeżeli nie widzimy zewnętrzych objaw uszkodzenia. 

Warto regularnie dokonywać przeglądu filtra powwietrza i jego kondycji, ponieważ jego mocne zanieczyszczenie może prowadzić do uszkodzenia silnika, spadku mocy lub zwiększenia spalania paliwa. Przyjmuje się, że filtr powietrza powinien być wymieniany co około 2 lata, ale tak jak już wcześniej zosto wspomniane wiele zależy od rodzaju warunków, w których korzystamy z auta. 

Jak wygląda wymiana filtra powietrza?

Wymiana filtra powietrza nie jest trudną czynnością. Z reguły filtry powietrza montowane są na początku układu dolotowego i jest do nich bardzo wygodny dostęp. Cała wymiana polega na demontażu starego i montażu nowego filtra, jednak warto przy tym zwrócić uwagę, czy aby na pewno nasz nowy filtr jest w 100% sprawny tzn. nie ma żadnych pęknięć czy innych uszkodzeń. 

Jaki filtr powietrza jest najlepszy? 

Wybór filtra powietrza jest uwarunkowany producentem i modelem samochodu. Najważniejszy paramter różniący od siebie filtry to zdolność do filtracji oraz okres żywotności. W naszej ofercie znaleźć możnawysokiej jakości filtry powietrza znanych producentów, takich jak: Bosch, Filtron czy Mann-Filter. W wyborze odpowiedniego filtra powietrza z pewnością pomoże Państwu nasza wyszukiwarka - wystarczy wybrać producenta i model samochodu, a my pokażemy odpowiednie części.