Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. Marki samochodów

Amortyzator sklep internetowy
- wybierz Amortyzator do swojego samochodu

W celu poprawy komfortu i bezpieczeństwa jazdy, praktycznie we wszystkich współczesnych samochodach instaluje się amortyzatory, czyli urządzenia przechwytujące i rozpraszające nadmiar energii w układach mechanicznych. W przypadku samochodów osobowych i terenowych, amortyzatory zapobiegają odrywaniu się kół od powierzchni drogi w czasie jazdy po nierównościach, wpływają również na ograniczenie zjawiska kołysania nadwoziem. Na rynku znaleźć możemy zarówno amortyzatory twarde, które w wyraźny sposób zwiększają bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza jazdy po wybojach, jak iamortyzatory miękkie, które w pozytywny sposób wpływają na komfort podróży, zwłaszcza w czasie jazdy po nierównościach. Jeśli szukasz amortyzatora pasującego do konkretnego modelu auta, pomożemy Ci go znaleźć. Wystarczy użyć naszej sklepowej wyszukiwarki części samochodowych. 

Amortyzatory w samochodzie służą do utrzymywania komfortu jazdy oraz utrzymają koło by miało stały kontakt z nawierzchnią. Ich wytrzymałość określa się na około 60 000 km, zależne oczywiście od rodzaju auta oraz warunków w jakich się poruszamy.

Amortyzatory w autocraft24.pl

Do czego służy amortyzator?

Amortyzator nie tylko odpowiada za komfort jazdy, przede wszystkim służy on by bezpiecznie pokonywać nierówności drogi. Gdy jedziemy po nierównej drodze i chcemy zahamować to przy zużytych amortyzatorach Nasza droga się wydłuży znacząco. Sterowanie autem też ulega wielkiemu pogorszeniu, ponieważ koło podczas nierówności odrywa się od drogi. Przez zużyte amortyzatory w nowoczesnych samochodach mogą działać nieprawidłowo systemy czynnego bezpieczeństwa takie jak ABS czy ESP.

Działanie amortyzatorów

Amortyzator cały czas jest poddawany dwóm procesom: ściskaniu i odbijaniu. Wyróżniamy także dwie budowy amortyzatorów: jednorurowe i dwururowe. Konstrukcja amortyzatora jednorurowego składa się ze zbiornika, cylindra i tłoka roboczego, prowadnicy tłoczyska, tłoczyska, zawora dennego. Amortyzator by spełniał odpowiednio swoje zadanie nie jest wypełniony w pełni olejem, w dolnej jego części stosuje się gaz. Amortyzator dwururkowy zbudowany z cylindra, tłoczyska i tłoka połączonych razem, zbiornika, zaworu dennego i prowadnicy tłoczyska. Obecnie dwururowe amortyzatory wyparły jednorurowe.  

Jak sprawdzić zużyte amortyzatory?

Zużyte amortyzatory działają negatywnie na pozostałe elementy zawieszenia i układu kierowniczego. Pojazd z niesprawnymi amortyzatorami jest bardziej podatny na boczne podmuchy wiatru, kołysanie się nadwozia, nurkowanie podczas hamowania, szybkie zużycie opon. Może także dojść do wylania się oleju z amortyzatora, kiedy to zobaczymy należy bezwzględnie dokonać ich wymiany. Najszybszym i najprostszym sposobem jest wizyta na Stacji Badań Pojazdów, na specjalnych platformach, które sprawdzają czas przylegania koła do nawierzchni, jest on interpretowany w procentach. Jeśli wyniki otrzymane są powyżej 80% to amortyzatory są w bardzo dobrej kondycji, wyniki w zakresach od 50 do 80% mieszczą się w zakresie poprawnym. Niestety wyniki poniżej 50% kwalifikują amortyzatory do wymiany. Prostym sposobem na sprawdzenie amortyzatorów jest rozbujanie samochodu i obserwacja kiedy zawieszenie się wyrówna (około 2 wahnięć). Amortyzatory powinniśmy sprawdzać w specjalistycznym warsztacie co około 20-30 tys. km.

W Naszym sklepie znajdziesz pełną gamę amortyzatorów różnych firm, a Nasi doradcy polecą odpowiednie amortyzatory do Twojego samochodu.