Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. Marki samochodów

Łożysko wysprzęglika/wysprzęglik centralny sklep internetowy
- wybierz Łożysko wysprzęglika/wysprzęglik centralny do swojego samochodu

Zarówno łożysko oporowe sprzęgła, jak i wysprzęglik centralny stanowią istotny element całego układu części samochodowych. Różnice między nimi nie są wielkie – ale w odniesieniu do każdego niezmiernie istotne jest to, by były wykonane solidnie, z wysokiej jakości materiałów. Najistotniejszym rozróżnieniem między wysprzęglikiem centralnym a łożyskiem oporowym jest to, że ten pierwszy jest urządzeniem typowo hydraulicznym tzn. zamiast linki uruchamia go płyn hamulcowy, natomiast jeśli chodzi o łożysko to tutaj jego uruchomienie odbywa się za pomocą linki.

Łożysko oporowe sprzęgła służy do rozłączania tego elementu. W większości przypadków takie łożysko powinno wytrzymać całą eksploatację zestawu sprzęgła, niemniej jednak koniecznie trzeba pamiętać o jego wymianie przy wymianie sprzęgła, ponieważ unikniemy w ten sposób dodatkowych kosztów demontażu skrzyni biegów.

Zużyte łożysko – objawy

Łożysko w większości przypadków wytrzymuje dłużej niż tarcza sprzęgła lub docisk, jeżeli jest odpowiednio eksploatowane. Bardzo łatwo dochodzi do uszkadzania łożyska wyciskowego podczas, gdy samochód stoi na postoju, a kierowca ma wciśnięte sprzęgło. Uszkodzenie tego elementu wiąże ze sobą trudność z wciskaniem sprzęgła oraz zmianą biegów, towarzyszy temu również szum wydobywający się podczas wciśnięcia pedału sprzęgła.

Wymiana łożyska oporowego

Łożysko z racji nie dużego kosztu nie zrujnuje nam domowego budżetu, dopiero koszt robocizny będzie duży, ponieważ należy ściągnąć skrzynie biegów. Warto jednak poczekać z wymianą łożyska i wymienić cały kompletny zestaw wraz ze sprzęgłem. Pamiętajmy jednak, że całkowite uszkodzenie łożyska wyciskowego uniemożliwi nam dalszą zmianę biegów, a co za tym idzie – dalszą jazdę. 

W naszym sklepie znajdziesz kompletne zestawy sprzęgieł z łożyskiem oporowym oraz pojedyncze łożysko. Z racji dużego kosztu wymiany łożyska sprzęgła warto wybrać producenta renomowanego i sprawdzonego tj. LuK, Sachs, Valeo.