Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. Marki samochodów

Alternator / pojedyncze części sklep internetowy
- wybierz Alternator / pojedyncze części do swojego samochodu

Samochody wyposażone w silniki spalinowe do rozruchu potrzebują akumulatora, który ładowany jest przez alternator, czyli urządzenie zmieniające energię mechaniczną w prąd przemienny. Owy prąd jest niezbędny do działania wielu elementów każdego współczesnego pojazdu, chociażby do zasilania świateł samochodowych, radia, podświetlenia deski rozdzielczej, uruchomienia wentylatora, klimatyzacji itd. Każdy z wymienionych elementów pobiera prąd elektryczny i bez bieżącego ładowania akumulatora, ten bardzo szybko uległby całkowitemu rozładowaniu. Za jego systematyczne ładowanie odpowiadaalternator. Jeśli akumulator w Twoim aucie uległ nagłemu rozładowaniu, jedną z przyczyn może być właśnie wadliwie działający lub uszkodzony alternator. Korzystając z naszej oferty możesz zaopatrzyć się w fabrycznie nowy alternator od sprawdzonego producenta. 

Alternator jest nieodzownym elementem wyposażenia pojazdu. Zadaniem tego elementu jest ładowanie akumulatora, który odpowiada za magazynowanie energii oraz rozruch silnika. Alternator działa tylko gdy silnik jest uruchomiony, wtedy wszystkie odbiorniki elektryczne czerpią z niego napięcie, po zgaszeniu prąd jest czerpany z akumulatora.

Alternatory w ofercie sklepu autocraft24.pl

Budowa alternatora

Alternator jest głównie zbudowany z uzwojenia umieszczonego co 120 stopni oraz wirnika elektromagnetycznego zasilanego przez pierścienie ślizgowe oraz szczotki. Elementem napędzanym alternator jest pasek napędowy, który przekazuje napęd z koła pasowego wału korbowego. Prędkość tego koła jest zależna od obrotów silnika pojazdu, dlatego by utrzymać odpowiednie napięcie ładowania stosuje się regulatory napięcia.

Do zmiany prądu zmiennego na stały służą diody, są one wykorzystywane do budowy mostków prostowniczych.

Awarie i naprawa.

Najczęściej awaria polega na zużyciu się szczotek lub łożysk, regulatora napięcia czy mostka diodowego. Alternator nie zawsze trzeba kupować nowy, dużo firm zajmuje się regeneracją tych podzespołów. Do dokonania naprawy należy zdemontować go, w niektórych konstrukcjach jest on łatwo dostępny, należy tylko zdemontować pasek osprzętu i odkręcić mocującego do korpusu. Niestety coraz częściej spotkać możemy alternator w trudno dostępnych miejscach, gdzie jego demontaż wiąże się z wizytą w serwisie.

Montaż alternatora po naprawie

Po naprawie lub kupnie nowego alternatora po jego zamontowaniu należy sprawdzić ładowanie akumulatora. Ładowanie powinno mieścić się w zakresie 13,8 – 14,5 V. Każde przekroczenie w jedną i w drugą stronę wiąże się z nieprawidłowym jego działaniem.