Jesteś tutaj:
  1. « Wróc do  Poradnik
  2. Jazda na rezerwie paliwa - jakie mogą być jej konsekwencje dla Twojego auta?
Dominika Pyć, 11.09.2020 11:06:34

Jazda na rezerwie paliwa - jakie mogą być jej konsekwencje dla Twojego auta?

Dlaczego nie warto dopuszczac do zapalenia sie "rezerwy"?

Jest kilka powodów by nie dopuszczać do zapalania się lampki rezerwy. Jednym z nich jest gromadzenie się pary wodnej w pustym zbiorniku, co może dalej doprowadzić do osadzenia się wody na ściankach zbiornika i doprowadzić do zamarznięcia jej w baku. Może to unieruchomić pojazd i uszkodzić elementy układu paliwowego.

Drugim ważnym powodem jest możliwość uszkodzenia pompy paliwowej. W obecnie produkowanych samochodach pompa taka jest elektryczna, chłodzona, i smarowana przez paliwo znajdujące się w baku. Jeżeli będzie go za mało to pompa ulegnie zatarciu, a koszty wymiany nie są zbyt tanie.

zestaw pompy paliwa wraz z wskaźnikiem poziomu

Dzisiejsza motoryzacja różni się od tej sprzed paru lat, kiedy to pompy były mechaniczne, układy gaźnikowe, a auta nie były wyposażane w szereg czujników. Dziś auta mają montowane baki paliwa wykonywane z tworzywa sztucznego, lecz przez zachowanie odpowiedniej pojemności zbiorników producenci muszą wyprofilować nieregularny ich kształt i przez to tworzą powierzchnie do których paliwo się nie dostaje. Zazwyczaj kiedy zapali się kontrolka, nie oznacza to, że już musimy uzupełnić paliwo. Najczęściej rezerwa oznacza, że mamy około 10% baku, co daje nam przy baku o pojemności 45L rezerwę na poziomie 4,5L. Wskaźniki paliwa wskazówkowe to już przeszłość, obecnie produkowane samochody posiadają elektroniczny system, który podpowiada nam ile kilometrów możemy przejechać na danej ilości paliwa. Bierze się to z informacji otrzymanych przez komputer na jakich obrotach obecnie jedziemy i jaką mamy prędkość. Należy jednak zapamiętać by zawczasu pomyśleć o tym i zatankować więcej paliwa szczególnie, gdy autem nie jeździmy dużo. Utrzymywanie wysokiego poziomu paliwa zapewnia nam, że zanieczyszczenia w baku się nie gromadzą. Może to doprowadzić do zapchania filtra paliwa lub zatkania układu paliwowego. W silnikach wysokoprężnych ilość paliwa także ma dużą korzyść, ponieważ gdy przy niskim poziomie paliwa dojdzie do zapowietrzenia układu lub dostania się zanieczyszczeń do układu przez filtr paliwa to możemy uszkodzić pompę wtryskową lub wtryskiwacze paliwa, a koszty takiej naprawy są już bardzo wysokie. Gdy zgaśnie silnik z powodu niskiego poziomu paliwa dochodzi do zapowietrzenia układu paliwowego powietrzem, to przy ponownym napełnieniu go paliwem będziemy musieli odpowietrzyć układ co nie zawsze jest proste i czasem trzeba będzie udać się do serwisu.

Zanieczyszczony filtr paliwa.

Co z benzyną gdy jezdzimy na LPG?

W autach gdzie znajduje się instalacja gazowa również należy dbać o odpowiedni poziom paliwa. Szybkie przełaczenie na gaz, przez co pozorna oszczędność jest bardzo szkodliwa dla silnika samochodu, a mała ilość paliwa w baku w celu odpalenia tylko samochodu jest szkodliwa dla układu paliwowego oraz jest możliwość zamarznięcia paliwa w zimie. Pamiętajmy, że mając instalacje LPG powinniśmy mieć powyżej 1/4 paliwa w baku. 

Następnym aspktem na który warto zwrócić uwagę jest gromadzenie się zanieczyszczeń na dnie zbiornika paliwowego. Jazda pojazdem wyposażonym w instalacje LPG przy poziomie paliwa znajdującym się na rezerwie grozi dostaniem się osadu do układu paliwowego i zatarciem układu paliwowego, a w szczególności uszkodzeniem pompy paliwowej znajdującej się w zbiorniku. 

Duża ilość zanieczyszczeń może również doprowadzić do zapchania się filtra paliwa przez co jakość jazdy spadnie, taki filtr należy niezwłocznie wymienić. Warto również zadbać o usunięcie wszystkich zanieczyszczeń z układu paliwowego za pomocą dedykowanych środków.

 

  

Podsumowując jazda na rezerwie nie jest wskazana, jeżeli zauważymy że na desce rozdzielczej pojazdu zapaliła się kontrolka o niskim poziomie paliwa w zbiorniku należy niezwłocznie udać się na najbliższą stację i uzupełnić zbiornik. W przeciwnym razie może dość do uszkodzenia filtra paliwa bądź pompy paliwa. Jeżeli konieczna będzie wymiana filtra paliwa zapraszamy do zapoznania się z ofertą AutoCraft24.pl