Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. « Wróc do  Poradnik
  2. Jak zadbać o samochód po zimie?
UserName, 06.03.2020 12:34:56

Jak zadbać o samochód po zimie?

Samochód na podnośniku dwu kolumnowym w warsztacie samochodowym
 
Eksploatacja samochodu w zimie naraża pojazd na
wiele uszkodzeń i zwiększa zużycie niektórych elementów. W tym artykule przedstawimy jak zrobić to samemu.

 

Można to zrobić w kilku krokach.

Rozpoczynamy od sprawdzenia stanu lakieru,
piór wycieraczek, oświetlenia samochodowego.


Drobne pracę przy nadwoziu możemy wykonać sami tzn. dokładne umycie karoserii, zastosowanie różnych preparatów do regeneracji i odnowy lakieru oraz zastosowanie tzw. zaprawek lakierniczych. Jeśli natomiast pojawią się ogniska rdzy i korozji szczególnie w okolicach nadkoli jak i w podwoziu samochodu należy rozważyć wizytę u lakiernika jeśli ubytków jest sporo. Drobne naprawy i systematyczna kontrola nadwozia zaoszczędzi nam kosztownych napraw. 
Oceny stanu piór wycieraczek można dokonać po obserwowaniu ich pracy na szybkie oraz jakości samego elementu gumowego wycieraczki. Naprawa to wymiana na nowe, możliwa we własnym zakresie lub przy pomocy sprzedawcy. Oczywiście na trwałość nowych wycieraczek ma duży wpływ jakość płynu do spryskiwacza najlepiej aby w swoim składzie chemicznym zawierał glicerynę. Wydłuży to trwałość i elastyczność elementów gumowych piór wycieraczek oraz utrzymuje w czystości szyby samochodowe.
Stan żarówek i ich przegląd można również dokonać samemu spawdzając czy świecą i wymieniając spalone na nowe. Dodatkowo można wyposażyć auto w żarówki wzmocnione, które dają 120% więcej światła.

 

Następnym krokiem często pomijanym jest ocena podwozia samochodu.
 

Sprawdzanie stanu podwozia

Najlepiej zrobić to na kanale albo podnośniku. Wszelkie nieprawidłowości są widoczne od razu. Trzeba sprawdzić
przede wszystkim stan układu wydechowego oraz jego szczelność. Kolejnym układem do sprawdzenia jest układ hamulcowy. Oczywiście jego sprawność jest najlepiej ocenić na stanowisku diagnostycznym ale można wstępnie ocenić jego stan na podstawie stopnia zużycia tarcz hamulcowych, szczelności układu oraz stanu okładzin hamulcowych i linek hamulca ręcznego. Sprawdzając stan podwozia z uwagą należy przyjrzeć się wszelkim ogniskom korozji i rdzy powstałych po zimie i ewentualnym brakom w zabezpieczeniu
antykorozyjnym. Jeśli są to niewielkie ubytki można je po oczyszczeniu uzupełnić samemu stosując odpowiedni 
preparat. Dobrze jest również zwrócić uwagę na stan zawieszenia. Na uwagę szczególnie zasługują amortyzatory, sprężyny oraz elementy gumowe zawieszenia. Bardzo często występują szczególnie po okresie użytkowania zimowego wycieki w amortyzatorach, pęknięcia sprężyn oraz znaczne zużycie elementów gumowych zawieszenia. Sprawność stanu zawieszenia najlepiej sprawdzić na stanowisku diagnostycznym.

Trzecim krokiem jest sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych samochodu.

 

W razie konieczność należy je uzupełnić lub wymienić jeśli zbliża się czas wymiany oleju. Na uwagę również zasługują opony zimowe. Można je używać max do temperatury 10°C . Okres wiosenny charakteryzuje się częstą zmianą pogody i warunków atmosferycznych więc zaleca się z wielką uwagą dobór czasu zmiany opon z zimowych na letnie. Uwzględniając panujące warunki atmosferyczne, a w szczególności temperaturę.

Ostatnim krokiem równie ważnym dla komfortu użytkowania samochodu jest zadbnie o jego wnętrze.

 

Często wiąże się to ze zmianą dywaników samochodowych z gumowych na welurowe. Sprawdzenie czy wewnątrz nie ma wilgoci powstałej po okresie zimowym. Można wtedy zastosować tzw. pochłaniacze wilgoci. Oczywiście dobrze jest wyczyścić tapicerkę oraz elementy plastikowe wnętrza samochodu stosując odpowiednie środki i preparaty do tego przeznaczone.


Regularne dbanie o samochód po przez dokonywanie przeglądów szczególnie przed i po okresie zimowym zabezpieczy nas przed poważnymi usterkami oraz kosztownymi naprawami.