Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. « Wróc do  Poradnik
  2. Jak skutecznie odmrozić szybę, sposoby zabezpieczenia przed lodem
Dominika Pyć, 24.01.2020 10:53:38

Jak skutecznie odmrozić szybę, sposoby zabezpieczenia przed lodem

 

Wraz z nadejściem ujemnych temperatur przypominamy sobie o braku akcesorii do odśnieżania samochodu. Wiele osób myśli, że do przygotowania auta do zimy wystarczy zmienić płyn do spryskiwaczy na zimowy. Niestety podczas postoju pojazdu w ujemnej temperaturze dochodzi do oszronienia szyb, bez wyposażenia pojazdu w akcesoria do usuwania lodu możemy nawet unieruchomić sobie pojazd i wydłużyć czas na wyruszenie w drogę.

Sposoby na czyszczenie szyb samochodowych ze śniegu lub lodu są dwa: skrobanie i odmrażanie.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wstępne spryskanie szyb odmrażaczem, a po kilkunastu sekundach albo kilku minutach (w przypadku grubszych warstw lodu) zeskrobanie rozpuszczonego lodu skrobaczką. Skrobaczki do szyb dostaniemy wszędzie. W każdym sklepie z akcesoriami motoryzacyjnymi na półkach znajduje się kilka rodzajów skrobaczek: mniejsze, większe, w komplecie ze zmiotką, w ocieplanej rękawicy. Skrobaczka nie pozwoli na szybkie usunięcie grubej powłoki lodu. Na efekty skrobania nie ma natomiast wpływu silny wiatr, który przeszkadza w rozpylaniu odmrażaczy.
Skrobanie szyb - wady.Uszkodzenia uszczelek. Trzeba uważać podczas usuwania lodu w okolicach uszczelek. Przejechanie po nich z dużą siłą ostrą krawędzią skrobaczki spowoduje uszkodzenie. Możliwość porysowania szyby. Teoretycznie plastikowa skrobaczka nie powinna wyrządzić szkód, ale fachowcy zalecają ostrożność. Istnieje ryzyko powstania na szybie rys. Wystarczy, że pod skrobaczkę dostanie się niewielki kamyczek. Najczęściej trzymamy skrobaczkę w bocznym schowku lub bagażniku, gdzie nie zawsze jest czysto, a piasek może bardzo łatwo porysować szklaną powierzchnię. Przed czyszczeniem szyby powinniśmy więc najpierw oczyścić skrobaczkę. Możliwość uszkodzenia wycieraczek. Pośpieszne skrobanie szyb nie pozwoli na usunięcie całego lodu. Przejeżdżanie po chropowatej powierzchni wycieraczkami spowoduje szybsze zużycie piór.
Uciążliwość. Dokładne oczyszczenie szyb przy użyciu skrobaczki trwa czasem kilka minut i wymaga pewnego wysiłku.

Proponowane skrobaczki:

Skrobaczka Alpen Concorde 6403

Skrobaczka teleskopowa

Skrobaczka mosiądz ze szczotką

Skrobaczka murska mosiądz

Odmrażanie szyb - zalety.

Odmrażacze - w atomizerze albo spreju - są alternatywą dla uciążliwego skrobania szyb. Wystarczy spryskać szyby, poczekać kilkadziesiąt sekund i kilka razy przesunąć skrobaczką lub szczotką po szybie, by oczyścić ją z resztek lodu. Wybierając odmrażacz lepiej kupić ten w płynie (atomizer), gdyż nie pozostawia smug. Warto pamiętać, że odmrażacz można doraźnie zastąpić zimowym płynem do spryskiwaczy. Wylanie go w niewielkiej ilości na szybę znacząco ułatwi jej oczyszczenie z lodu. Szybkość działania. Jeśli na szybach zalega cieniutka warstwa lodu, odmrażacze działają błyskawicznie. Odmrażacza nie należy nanosić na śnieg pokrywający szybę. Wcześniej trzeba ją odśnieżyć. Brak uszkodzeń uszczelek szyb. Nie trzeba uważać, by przez przypadek odmrażacz nie zetknął się z uszczelką. Skrobaczką - jak wspomnieliśmy - gumowe elementy można uszkodzić. Bez obaw o porysowanie szyb. Stosując odmrażacze do szyb nie trzeba obawiać się o rysy na szkle. Dokładność. Odmrażacze, znacznie sprawniej od skrobaczek, usuwają z szyb wszystkie drobiny lodu, które mogłyby zniszczyć pióra wycieraczek.
Odmrażanie szyb - wady. Codziennie używany odmrażacz wystarcza na około tydzień. Długi okres działania. Jeżeli lód na szybach jest gruby, czasem trzeba będzie zaczekać nawet kilka minut na uzyskanie efektu. Kłopot przy dużym wietrze. Wystarczy, że na dworze mocniej wieje, a już może być problem ze sprejem - strumień będzie kierowany na boki. Trzeba wtedy przybliżyć pojemnik do powierzchni szyby, co z kolei spowoduje, że ilość odmrażacza szybko będzie malała. Łatwiej jest stosować wtedy atomizer niż sprej. Okres ważności. Jak każdy kosmetyk samochodowy, tak i odmrażacz ma datę przydatności do stosowania. Nie warto więc gromadzić w garażu większej ilości produktu. Zapas lepiej uzupełniać na bieżąco. Wielkość opakowania. Przeciętny odmrażacz to kolejna, sporej wielkości butelka, którą trzymamy w bagażniku, zabierająca nam tam miejsce - obok oleju na dolewki, płynu do spryskiwaczy, koła zapasowego, zestawu narzędzi itp. Alternatywne rozwiązania Niezłym pomysłem na zapobieganie zamarzaniu przedniej szyby jest zakrywanie jej na noc choćby folią przeciwsłoneczną albo specjalną matą z materiału mrozoodpornego. W efekcie do oczyszczenia zostają jedynie boczne okna. Jednak, czy to czekając w aucie aż odmrażacz zadziała, czy skrobiąc szyby, dobrze będzie odpalić silnik i włączyć nawiew na przednią szybę. Można od razu z pełną mocą - powietrze stopniowo będzie coraz cieplejsze. Nie należy natomiast najpierw kierować go na nogi, a później na zmrożoną szybę. Nagłe zmiany temperatur mogą doprowadzić do jej pęknięcia. Zamarznięty zamek zimą problem sprawiają nie tylko oszronione szyby. Zdarza się, że dostęp do auta utrudnia zamarznięty zamek. I w tym przypadku producenci chemii samochodowej przychodzą z pomocą - proponując odmrażacze. Niewielkie opakowanie kosztuje 5-10 zł.

Chemiczne odmrażacze do szyb to zwykle mieszanina alkoholu etylowego i glikolu etylenowego. Sprzedawane są w postaci sprejów lub atomizerów z ręczną pompką. Tych pierwszych wygodniej się używa, ale pozostawione w aucie w czasie siarczystego mrozu mogą przestać działać, bo w niskiej temperaturze spada w nich ciśnienie gazu pędnego. W takiej sytuacji pomoże ogrzanie opakowania. Podczas opryskiwania szyby sprejem trzeba też uważać, żeby środek nie trafił na odsłoniętą skórę dłoni, bo może spowodować odmrożenia. Opakowania z pompką – choć nie tak wygodne – są znacznie pewniejsze w użyciu. Nie szkodzi im niska temperatura, można bez obaw przechowywać je w samochodzie. Niektórzy kierowcy próbują pozbyć się lodu z szyby nie odmrażaczami, lecz przez wylanie na nią zimowego płynu do spryskiwaczy ta metoda nie jest jednak zbyt skuteczna, bo prawdziwe środki do odmrażania mają znacznie wyższe stężenie alkoholu, przez co szybciej i lepiej działają. 

Proponowane odmrażacze:

K2 Alaska K607 atomizer 700ml

K2 Alaska K603 spray 300ml

K2 Gerwazy K656 spray do zamków 50ml

Sonax odmrażacz spray 400ml

Preparaty do zabezpieczania szyb.

Preparaty antyroszeniowe nanosi się od wewnętrznej strony szyby. Szkło trzeba najpierw dokładnie wyczyścić (już sam ten zabieg często wystarcza, żeby pozbyć się problemu z zaparowanymi szybami), a później nanieść na nie płyn przy użyciu niepylącej szmatki. Przed nałożeniem tzw. niewidzialnej wycieraczki, czyli preparatu hydrofobowego, który ma ułatwiać spływanie wody z szyby, również należy ją dokładnie umyć. Uwaga! Nanoszenie takich środków na przednią szybę nie zawsze jest dobrym pomysłem – niewidzialna wycieraczka może zaburzać pracę zwykłych wycieraczek. Na bocznych szybach – czemu nie.

Po opadach śniegu karoserię samochodu trzeba odśnieżyć. Wystarczy do tego domowa zmiotka, jednak w praktyce wygodniejsze okazują się samochodowe szczotki - mają dłuższy uchwyt, co ułatwia odśnieżanie dachu i maski. Podczas pracy nie należy uderzać twardymi częściami szczotki o karoserię. Może to doprowadzić do powstania rys na lakierze lub odprysków. Ze śniegu i lodu trzeba oczyścić nie tylko całą przednią szybę, ale też boczne i tylną. Wszystkie są istotne - szczególnie podczas manewrowania i zmiany pasa ruchu. Warto korzystać z funkcji podgrzewania tylnej szyby i - jeżeli nasz samochód je posiada - podgrzewania szyby czołowej. Nie zapominajmy też o odśnieżeniu lamp.

 

 

Zgodnie z Art. 66., pkt.1.4 Prawa o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Dotyczy to śniegu na dachu samochodu, nieoczyszczonych szyb i reflektorów również.Jeśli policja zatrzyma pojazd nieprzygotowany do jazdy, jego kierowcy grozi mandat.