Masz pytania? Zadzwoń 530 039 501, 15 842 79 31
godziny pracy: pon. - pt. 8.00 - 18.00 sob. 8.00-14.00
    Jesteś tutaj:
  1. « Wróc do  Poradnik
  2. Czy wiesz, jak wiele różnych zadań wykonuje olej w silniku? Te informacje pozwolą Ci zadbać o jednostkę napędową
Dominika Pyć, 28.10.2019 08:25:56

Czy wiesz, jak wiele różnych zadań wykonuje olej w silniku? Te informacje pozwolą Ci zadbać o jednostkę napędową

Samochód pozbawiony płynów eksploatacyjnych o odpowiednio dobranych parametrach byłby tylko bezużyteczną kupą złomu. Nasze doświadczenia pokazują, że niestety wciąż wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest choćby olej silnikowy. Powszechna wiedza na ten temat ogranicza się do paru kwestii stricte mechanicznych oraz niezbędnej zgodności oznaczeń na opakowaniu z tym, co napisał w instrukcji i/lub na jednostce napędowej producent auta. W firmie Auto Craft postanowiliśmy przybliżyć to frapujące zagadnienie.

Redukcja tarcia ruchomych części to dopiero początek. Równie ważne jest czyszczenie oraz chłodzenie

Poruszające się w cylindrach tłoki bardzo szybko uległyby nieodwracalnemu zniszczeniu, gdyby nie płynna, lepka warstwa ochronna. Ważna jest nie tylko ilość oleju w układzie smarującym silnik, ale także jego jakość. Mamy na myśli zarówno szczegółowe parametry techniczne, jak i stan płynu, pogarszający się wraz z rosnącym przebiegiem. Przypominamy, że sama wymiana oleju silnikowego absolutnie nie wystarczy do zapewnienia optymalnych warunków pracy motoru. Eksperci Auto Craft regularnie apelują, aby pamiętać o pozostałych podzespołach – takich jak filtr oleju. Zabrudzenia, powstające w wyniku spalania oraz innych procesów, odkładają się w postaci nagaru i szlamu. Ma to mocno destrukcyjny wpływ na silnik. Dlatego do oleju dodaje się substancje rozpuszczające zanieczyszczenia, zatrzymywanie następnie przez wkład filtrujący. Smarowidła posiadają również właściwości obniżające temperaturę jednostki napędowej.

Systematycznie wymieniając filtr oleju w silniku robisz krok w kierunku zwiększenia żywotności samochodu

Warstwa filtrująca nie będzie zachowywać maksymalnej efektywności w nieskończoność. Kiedy ilość zgromadzonego na materiale brudu przekroczy określony poziom, otworzy się specjalny zawór bezpieczeństwa. W ten sposób zużyte filtry oleju nie blokują smarowania całkowicie, ale jednocześnie przepuszczają zanieczyszczony olej. Pracownicy sklepu AutoCraft24.pl zwracają uwagę, żeby bardzo dokładnie kontrolować pracę turbosprężarki, rozrządu oraz wału korbowego. To tam w pierwszej kolejności będzie dochodzić do mikroskopijnych uszkodzeń, powodowanych przez niefiltrowany olej silnikowy. Wymiana filtrów na nowe w odpowiednim momencie pozwoli uniknąć zdecydowanie bardziej kosztownego, kapitalnego remontu jednostki napędowej. Polecamy zakupy takich części w naszym sklepie, gdyż oferujemy produkty wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach. Zachęcamy do rejestrowania się i składania zamówień w motoryzacyjnym sklepie internetowym firmy Auto Craft!