Jesteś tutaj:
  1. « Wróc do  Poradnik
  2. Czy tańsze zamienniki mogą dobrze zastąpić droższe oryginały? Sprawdź, które części samochodowe opłacają się najbardziej!
Dominika Pyć, 17.08.2020 07:36:46

Czy tańsze zamienniki mogą dobrze zastąpić droższe oryginały? Sprawdź, które części samochodowe opłacają się najbardziej!

Nie ma samochodów, które w ogóle się nie psują. Prędzej czy później każde auto wymaga wymienienia elementów, jakie pod wpływem normalnej eksploatacji uległy mechanicznemu zużyciu. Chyba żaden kierowca nie przepada za wizytami w warsztacie, gdyż wiążą się one z konkretnymi wydatkami. W naturalny sposób poszukuje się wtedy oszczędności – a podstawowym polem do zachowania pieniędzy w kieszeni jest wybór tańszych części samochodowych. Robiąc zakupy trzeba pamiętać, że chytry 2 razy traci, a nie wszystkie źródła są równie pewne i niezawodne.

Tanie podróbki nie spełniają żadnych norm. W sklepie AutoCraft24.pl oferujemy tylko certyfikowane podzespoły

Cena niewątpliwie odgrywa ogromne znaczenie, ale też nie należy przyjmować jej jako jedynego kryterium. Dostęp do różnorodnych podzespołów na rynku motoryzacyjnym jest bardzo prosty. Rzecz w tym, że nie wszystkie nadają się do użytku. Podrobione elementy mają znacznie niższą wytrzymałość od zamienników, co przy ich eksploatacji znacznie obniża bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie w układzie jezdnym oraz hamulcowym powinno montować się wyłącznie sprawdzone części samochodowe – takie, które przeszły testy w Przemysłowym Instytucie Motoryzacyjnym i otrzymały stosowny znak jakości. Certyfikat B z logiem instytucji na pudełku oznacza, że dany produkt zapewnia wystarczający poziom bezpieczeństwa i został dopuszczony do wykorzystania w pojazdach poruszających się po polskich drogach. Oczywiście zamiast dokładnie przeglądać półki i regały, można zamówić potrzebne podzespoły w sklepie AutoCraft24.pl. W naszym asortymencie znajdują się wyłącznie przetestowane wyroby o odpowiedniej klasie.

Części samochodowe oznaczone literami OQP prezentują wymaganą jakość, gwarantowaną przez producentów

Skoro wytłumaczyliśmy już, dlaczego najtańsze rzeczy mogą być mocno podejrzane, pora przejść do sedna tematu. Części oryginalne, dostępne w Autoryzowanych Stacjach Obsługi, pasują idealnie... ale jednocześnie wytwory producentów pojazdów charakteryzują się wysokimi cenami. Można je rozpoznać po krótkim symbolu „O”. Jednak sami producenci często zapewniają kierowcom interesującą alternatywę. Mowa o częściach samochodowych z oznaczeniem Q – stosuje się je w przypadku nowych części zamiennych, wytwarzanych przez te same firmy, które dostarczają podzespoły do fabryk. Wytwarzane są według tej samej specyfikacji, co elementy markowe – często nazywa się je równoważnymi. Ich cena jest zazwyczaj o 15-20% niższa niż oryginałów. Z kolei literkę „P” przyznaje się nowym częściom zamiennym, nieoryginalnym, o porównywalnej do nich jakości, o czym zaświadcza producent. W poszukiwaniu odpowiednich podzespołów zachęcamy do skorzystania ze sklepowej wyszukiwarki, która pozwoli szybko przeszukać asortyment AutoCraft24.pl pod kątem pożądanych części samochodowych.